دریافت-بررسی عوامل موثر در شکل گیری هویت دانش آموزان-

هم اکنون فایل با موضوع .بررسی عوامل موثر در شکل گیری هویت دانش آموزان. آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید./مقاله عوامل موثر در شکل گیری هویت دانش آموزان, بررسی عوامل موثر بر شکل گیری هویت اجتماعی دانش آموزان متوسطه,, تحقیق بررسی عوامل موثر بر شکل گیری هویت اجتماعی دانش آموزان متوسطه/بررسی عوامل موثر در شکل گیری هویت دانش آموزان/31011822/ckl

دانلود فایل کامل بررسی عوامل موثر در شکل گیری هویت دانش آموزان
در قالب فایل word و متشکل از 120 صفحه قابل ویرایش ،

بخشی از محتوا ::


1ـ1 مقدمه
آنچه موجب شد تا پژوهش فعلي با اين عنوان در خصوص دانش آموزان متوسطه انجام شود، به دليل اشتغال به تدریس (نگارنده) در مقطع متوسطه شهرستان نيشابور است که مدام شاهد نگراني هاي همكاران فرهنگي و همچنين مراجعات مكرر اوليا و اظهار نگراني از وضعيت تحصيلي و اخلاقي فرزندانشان ، بودم و با توجه با اينكه همگي دبيران و اوليا به اتفاق معتقد بودند كه نسل فعلي با نسلهاي قبلي بسیار متفاوت مي باشد و يك شكاف نسلي عميق احساس مي كردند و از طرفي مشاهده برخي از رفتارها و حركات و گرايشات در كلاس هاي درس ، مرا بر آن داشت تا در زمينه هويت اجتماعي آنان و مسائل تأثير گذار بر آن به صورت جدي به مطالعه بپردازم و بدین صورت زمينه تحقيق حاضر فراهم شد.
در اين فصل مسأله تحقيق مطرح و اهميت و ضرورت آن بيان مي شود و سپس اهداف تحقيق، محدوده زماني و مكاني و پيشينه تحقيق عنوان مي شود، و در نهايت به موانع و تنگناهاي تحقيق پرداخته مي شود.
1ـ2 عنوان تحقيق:
بررسي عوامل موثر بر شكل گيري هويت اجتماعي دانش آموزان متوسطه شهر نيشابور در سال تحصيلي
86 ـ 85

1ـ3 بيان مسأله
در طي مطالعات مقدماتي و مصاحبه هاي اكتشافي با مسئولين آموزش و پرورش، اوليا ، مربيان، دبيران و دانش آموزان، نتايج بدست آمده نشان داد که ، برخي از دانش آموزان ارتباط چنداني با خانواده هايشان نداشتند ، نسبت به انجام فرايض ديني توجه جدي از خودشان نشان نمي دادند و برخی به آئین مسیحیت گرایش داشتند ، به آداب و رسوم ملي اهميت نمي دادند و حتي زندگي در كشورهاي ديگر را ترجيح مي دادند كه اينها خود نشان از ضعف هويت خانوادگي، ديني و ملي آنان بود . انجام برخي از حركات و نوع آرايشها در هر دو جنس مسئله هويت جنسي آنان را هم خدشه دار نموده است. عدم رضايت از خود، خانواده‌، كشور، دين و ... باعث سست شدن هويت اجتماعي برخي از دانش آموزان شده است که نتايج اين ضعف هويتي عبارتند از: بي انگيزگي نسبت به مسائل آموزشي، گستردگي ناهنجاري هاي اخلاقي، بي نظمي و بي انضباطي، نگراني ، نا اميدي و.... حال براي محقق اين سئوالات و يافتن جوابي براي اينها مطرح است :
1ـ چه عواملي بر شكل گيري هويت اجتماعي دانش آموزان مؤثر است؟
2ـ آيا ميزان رضايت از خود بر هويت اجتماعي دانش آموزان تأثير دارد؟
3ـ آيا پايگاه اقتصادي ـ اجتماعي والدین بر هويت اجتماعي دانش آموزان مؤثر است؟
4ـ آيا جنس دانش آموزان با هويت اجتماعي آنان رابطه دارد؟
5ـ آيا میزان دروني شدن ارزشها در دانش آموزان با هويت اجتماعي آنان مرتبط است؟
6ـ آيا هماهنگي ارزش هاي گروهي بر هويت اجتماعي دانش آموزان تأثير مي گذارد؟
7ـ آيا مورد تأييد ديگران بودن با هويت اجتماعي دانش آموزان ارتباطي دارد؟
1ـ4 اهميت و ضرورت تحقيق
از آن جا كه بحران هويت از سالهاي نوجواني آغاز مي شود و بخش عظيمي از دانش آموزان دبيرستاني، در اين سنين قرار گرفته اند و با توجه به نگراني هايي كه در زمينه علايق و گرايشات و رفتار هاي دانش آموزان مشاهده مي شود و از آن جا كه بخش مهمي از وجود دانش آموزان را هويت آنان تشكيل مي دهد و زندگي فردي و اجتماعي آنها نیز متأثر از اين مسئله است ، آنان در جستجوي هويت مي باشند و موقعيت مبهم دانش آموزان دبيرستاني،در فرهنگ و جامعه معاصر، اين نتيجه را براي آنها در بر دارد كه فرصتي را به منظور آزمودن شيوه هاي مختلف زندگي به آنها مي دهد، تا آنها تصميم بگيرند كه چه الگو هاي رفتاري، ارزشي و نگرشي بهتر مي تواند نياز هاي آنها را تأمين نمايد. در برخورد با دانش آموزان در كلاس هاي درسي يا مشاوره هاي فردي با دانش آموزان ، دریافتم که گرايش به آئين مسيحيت و زندگي در كشورهاي ديگر را صرفاً به خاطر احساس آزادي بيشتر براي رفع نياز هايشان ابراز مي كنند. همچنين مصرف مشروبات الكلي، قليان و سيگار، ارتباطات جنسي و ... را صرفاً در راستاي رفع نياز هایشان ارزيابي مي کردند و اين مسئله هويت ديني، ملي و خانوادگي آنان را خدشه دار نموده است و بخش عظيمي از جمعيت انساني كه بايد در جهت آبادانی و حفظ آرمانها و ارزشهاي كشور، آموزشهاي لازم را ببينند و در آينده به خدمت گرفته شوند، به نحو احسن و شايسته مورد استفاده قرار نمي گيرند.
در جهان امروز ((وضعیت و جایگاه هر کشوری با توجه به ساختار ، روند ، ماهیت و عملکرد دو عامل زیر مشخص می شود : 1- ماهیت ساختاری و عملکرد ارکان و عناصر اصلی و تشکیل دهنده ی نظام اجتماعی آن کشور 2- شرایط و موقیت منطقه و جهان در ارتباط با آن کشور . در ارتباط با عامل اول باید گفت که عناصر و ارکان اصلی جامعه ی ما به خاطر ناهمگونی ساختاری آنها ، زمینه های نامطلوبی را برای تحول ، توسعه و تکامل اجتماعی فراهم کرده است . این واقعیت زمینه ی مناسب را برای شکل گیری روابط اجتماعی عادلانه ، تقسیم کار اجتماعی عادلانه ، توزیع امکانات و امتیازات اجتماعی بر پایه ضوابط و قوانین مدون و انسانی فراهم ننموده است )) ( سیف اللهی ، 1381 : 167) بنابراین زمینه برای ظهور و بروز بحران های گوناگون در جامعه فراهم می باشد .
لذا ضرورت بررسي عوامل مؤثر بر شكل گيري هويت اجتماعي دانش آموزان به شدت احساس مي شود كه در اين تحقيق به آن پرداخته مي شود.
5ـ1 اهداف تحقيق
اهداف تحقيق حاضر عبارتند از:
ـ شناسایی عوامل موثر بر شكل گيري هويت اجتماعي دانش آموزان متوسطه شهر نیشابور
ـ بررسي میزان همبستگی عوامل موثر بر شکل گیری هويت اجتماعي از ابعاد : ملی ، دینی و خانوادگی
- یافتن و ارائه راه حل برای بهبود هویت اجتماعی دانش آموزان متوسطه شهر نیشابور
6ـ1 محدوده زماني و مكاني تحقيق
تحقيق حاضر در محدوده مكاني شهر نيشابور انجام شده است و از نظر زماني ، سال تحصيلي 86 ـ 85 را مد نظر دارد .
7ـ1 مروري بر مطالعات پيشين


مطالب دیگر:
📗پاورپوینت آماده بررسی جامع کنترلرهای فازی و کاربردهای آن در رباتیک📗پاورپوینت آماده بررسی ویژگی های انواع گیاهان خانواده شب بو و کاکتوس ها📗پاورپوینت آماده بررسی خصوصیات حوزه های آبریز📗پاورپوینت آماده معرفی وتحلیل انواع سازمان های فضایی درمجموعه های معماری📗پاورپوینت آماده بکارگیری علم بیومتریک در طراحی سیستم اثر انگشت هوشمند حضور و غیاب📗پاورپوینت آماده بررسی گیاهشناسی و پیکربندی و شکل ظاهری گلسنگ📗پاورپوینت آماده تحقیق با موضوع زنجیره ارزش📗پاورپوینت آماده بررسی ویژگی های فولاد ابزار یا (tool Steel) فولاد تندبر📗پاورپوینت آماده بررسی معماری و بنای شاه عبدوالعظیم (شهر ری)📗پاورپوینت آماده بررسی تئوری‌های داغدیدگی📗پاورپوینت آماده بررسی ویژگی ها و کاربرد بتن لیتراکن یا بتن انتقال دهنده نور📗پاورپوینت آماده خلاصه کتاب روش تحقیق در علوم انسانی نوشته دکتر محمد رضا حافظ نیا📗پاورپوینت آماده بررسی انواع روشهای نمونه گیری در کارهای پژوهشی📗پاورپوینت آماده جزوه درس زیست سلولی و مولکولی📗پاورپوینت آماده بررسی روند شكل‌گيري مجموعه بناهاي مذهبي و غيرمذهبي📗پاورپوینت آماده بررسی و دسته بندی انواع مختلف سنگ ها📗پاورپوینت آماده پروژه درس ماشين‌آلات بررسی مشخصات تراكتور مسي فرگوسن مدل 285📗پاورپوینت آماده بررسی جامع انواع ماشین الات راهسازی و عمرانی وباغبانی📗بررسی انواع تاسیسات و ساختمانهای باغبانی و انواع گلخانه‌ها از نظر ساختمان و حرارتی📗بررسی پرورش و برداشت گیاه پنبه📗بررسی ویژگی ها و خواص انواع ويتامين‌ها و بيوفلاوين📗بررسی توليد الكتريسيته با كمك نيروى جزر و مد دریا📗دستورالعمل و نگهداري تلسكوپهاي بازتابي نيوتني📗بررسی کود دهی و جوانه پاشی پسته و کاشت پسته در خزانه📗بررسی جایگاه نثر فارسي در عهد صفوي